SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

Sportovec roku 2022

 

Byla to jedna z těch svátečních příležitostí, kdy si sportovkyně obléknou večerní šaty a pánové po tréninku zase oblek. Slavnostní vyhlášení nejlepších atletů roku 2022 se totiž 7. prosince konalo pod záštitou primátora hlavního města Prahy a přímo v jeho výstavní rezidenci. Na Mariánském náměstí za okny se rozsvítil předvánoční betlém, uvnitř sálu křišťálové lustry a celá akce mohla začít.

Dorazila zhruba stovka hostů z řad trenérů, sportovců i jejich rodinných příslušníků. Všichni si prohlédli unikátní prvorepublikový interiér i secesní salony, a pak už jsme se přesunuli do recepčního sálu, kde nás čekalo hudební vystoupení Richarda Rezka a Petry Žalmanové, kteří hráli na kytaru i klávesy, a pěkně přitom zpívali.

Role moderátora se ujal oblíbený atletický i plavecký trenér Matěj Palatý, hodně štěstí večeru popřála předsedkyně spolku downsyndrom.cz Gabriela Šálková, a pak pronesl slavnostní řeč senátor Jiří Růžička, o kterém je známo, že sportuje, a tak mu to šlo také pěkně od srdce.

Zdůraznil výkony našich závodníků na halovém šampionátu v pražském Olympu, účast na mistrovství světa 2022 v Mladé Boleslavi a ocenil i existenci 1. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem, které loni v září organizoval i pořadatel celé akce Sportovec roku, ČeFeS Down z.s.

Pak už se přistoupilo k hlavnímu programu, kterým bylo předávání pohárů, věcných cen i diplomů s motivem známých československých atletů Emila a Dany Zátopkových, kteří by se právě dožili 100. narozenin. Ale pozor - osmi sportovcům a sportovkyním je osobně nepředával nikdo jiný než další olympijský vítěz z Nagana 1998 a bývalý brankář české hokejové reprezentace Dominik Hašek!

Slavnostní znělku u každého jména obstaraly elektrické klávesy, hodně se přitom také tleskalo a jásalo, protože naši borci jsou pokaždé spontánní a dovedu utvořit atmosféru. Samozřejmě, že se všechno také na několikrát fotilo, aby si diváci na památku odnesli předvánoční momentky. A jak tedy zněla vybraná jména těch nejlepších kolegů, kterým jste nejspíš také drželi palce?

Hlavní cenu a titul Sportovec roku 2022 získala nová mistryně světa ve vrhu koulí, 18letá Veronika Nášelová, která na světovém šampionátu v atletice v Mladé Boleslavi posledním pokusem překonala italskou soupeřku, a podařilo se jí tak pro Českou republiku vydobýt historicky úplně první světové zlato v atletice sportovců s Downovým syndromem. Získala navíc také stříbrnou ve štafetě na 4 x 100 metrů, a pro ocenění nejlepších sportovkyň vedle ní hrdě nastoupily i medailové spoluběžkyně Kateřina Loosová a Michala Petříková (Petra Maláková zrovna marodila, ale cenu už má také u sebe). Další ocenění si odnesly Barbora

Jíchova a Michaela Melzerová, moderátor každému sportovci položil nějakou otázky, všichni to zvládali jako v televizi, takže jsme jim rádi tleskali znova. Nakonec se k sportovcům roku přidali i dva klukovští atleti Štěpán Švarc a David Vodstrčil, a o tom jsme se navíc dozvěděli, že má brzy hrát ve filmu.

Na závěr slavnostní části seznámil předseda ČeFeS Down Josef Filip všechny sportovce, rodiče i sponzory s plány na další rozšíření atletických disciplín a také s konkrétními termíny soutěží pro rok 2023. Následovalo skupinové focení s cenami (hodně záběrů najdete i na facebooku a instagramu), ale nejvíc hosté stáli o snímek s legendárním Dominikem Haškem, který ochotně každému vyšel vstříc a o podmínky našeho trénování se živě zajímal.

Pak už jsme přešli do zadního části rezidence, kde je zimní zahrada i hráčský salonek, hlavně tam ale bylo parádní pohoštění, které připravili žáci a žákyně Odborného učiliště Vyšehrad, a ti si ten večer kromě cukrářského řemesla vyzkoušeli i role číšníků a hostesek. Kdo si nakonec nevyfotil jejich parádní dort s logem ČeFeS Down, jako by na slavnostním večeru ani nebyl.

Co dodat? Sportovci roku 2022 už svou formu prokazují i v roce letošním. K nejlepším patřili i na veřejných závodech Českého atletického svazu v pražské Stromovce koncem ledna, kdy na dráze areálu Olymp znovu potvrdila své sprinterské kvality Michala Petříková mezi děvčaty, a u chlapců byl pak nejrychlejší další sportovec loňského roku, David Vodstrčil. Tak ještě jednou všem blahopřejeme a těšíme se, že se u nové tradice sejdeme i koncem roku letošního.

Jan Čáp