SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

Merci! Aneb jak čtyřikrát cinklo

Když lidé od sportu říkají, že „to cinklo“, myslí tím kovové cinknutí při rozdávání medailí, což je chvíle slavnostní i na okresním přeboru, natožpak na mistrovství světa. A my můžeme hrdě oznámit, že na letošních Global Games ve Francii to české reprezentaci cinklo hned čtyřikrát. A dvěma medailemi z Vichy 2023 cinkají i sportovkyně ČeFeS Down z.s.!

Než ale atletům, trenérům i sponzorům poděkujeme, pojďme si připomenout, kteří sportovci byli nejúspěšnější: Jak asi víte, stříbro vybojovala sedmnáctiletá Michala Petříková z PSK Olymp Praha v trojboji – získala 904 bodů (víc už měla jenom třiatřicetiletá Italka Nicole Orlandová) – a to za výkony: 3,27 metrů ve skoku do dálky, 4,46 m ve vrhu koulí a 17,1 sekundy v běhu na 100 metrů.

Bronzovou medaili získala ve vrhu koulí devatenáctiletá Veronika Nášelová z Atletiky Holešov z.s., která je také registrována v České federaci sportovců s Downovým syndromem. V obrovském vedru poslala tříkilovou kouli osm centimetrů za šestimetrovou hranici a Japonka ani Mexičanka už ji netrumfly.

Stejnou radost jsme ovšem měli i z dalšího bronzu, který ve stolním tenise „sebrala“ domácím sportovcům Dita Anderová z Tanvaldu (ČSMPS) – mezi prvními čtyřmi závodnicemi totiž jediná nepatřila k Francouzkám. Aby toho ale nebylo málo, nastoupila Dita kromě individuální soutěže s jednou z Francouzek i do soutěže družstev, a představte si, že z toho nakonec pro ČR byla ještě další stříbrná!

Blahopřání patří i ostatním, kteří ve Vichy bojovali i v dalších disciplínách, jako třeba Magdalena Sailerová, která ČR reprezentovala v běhu na 100 i 200 metrů, budeme jí držet palce i příště. Výsledky z atletiky, stolního tenisu, plavání i cyklistiky najdete mezitím na stránkách Global Games Vichy 2023 (https://gg2023.org/). Jsou řazené podle disciplín a soutěžních dní a doprovázejí je také videozáznamy některých soutěží i záběry z vyhlašování vítězů.

Jaké by to ale bylo ohlédnutí za šampionátem, kdybychom na závěr nepoděkovali našim sponzorům, kteří  českým sportovcům i trenérům umožnili ve francouzském Vichy vůbec závodit? Bez nich bychom všechno mohli jen sledovat z dálky

Takže vedle Hlavního města Prahy patří velké „MERCI“ společnostem Apos Invest Stav s.r.o, Apos Consult s.r.o., Guaranteed investment a.s., Greece services s.r.o.  a  AZ17 invest a.s.

Zvláštní poděkování pak určitě náleží firmě Auto Průhonice, a. s., jež nám laskavě zapůjčila osobní vozidlo Volvo XC90 B5 AWD. To nás do Francie bezpečně  dopravilo a spolehlivě vozilo po celý týden ze sportoviště domů.

Krásný konec školního roku a pěkné léto vám přeje ČeFeS Down z.s. 

  1. S. Nejspíš se s vámi uvidíme po prázdninách, jelikož v sobotu 16. září 2023 pořádáme v areálu Olymp - Centrum sportu ministerstva vnitra (https://www.olympcsmv.cz/) už 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem.