SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

2. mistrovství ČR v atletice mělo rekordní účast

 

Na šampionát v pražském Olympu 2023 se sjelo dosud nevídaných 60 atletů s Downovým syndromem. Tahle akce ČeFeS Down je stále oblíbenější u sportovců ze zahraničí.

Jelikož se v sobotu 16. září  konalo už 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s DS, můžeme mluvit o nové tradici a také srovnávat. Takže:

Počasí bylo ještě slunečnější než před rokem, diváci i atleti byli vděční za stín u sportovní haly a ocenili také kvalitní pitný režim (díky sponzorům i tradičně spolehlivé partě stánku U Vendy).

Pozoruhodná byla ovšem i hojná atletická účast – na sprintech,  pískovém doskočišti i na kouli se vystřídalo rovných 60 závodníků, tedy historicky největší počet sportovců s Downovým syndromem na soutěži v České republice!  (Děkujeme  za důvěru závodníkům i doprovodným týmům - někteří přijeli vlakem až z Košic).

A jak to celé probíhalo?  Po státní hymně se soutěžilo v běhu na 60, 100 a 200 metrů, vrhu koulí a ve skoku do dálky. Oproti loňsku přibyla kategorie ´Atletická přípravka´ pro předškoláky narozené v roce 2012 a mladší. Soutěžilo v ní tucet závodníků, kteří si některé disciplíny vyzkoušeli vůbec poprvé.

Tím, jak se rozšířil počet závodníků a kategorií, protáhla se soutěž na déle než jsme plánovali, vyhlášení vítězů se ale stihlo a medailí i věcných cen se dočkali i ti, kteří to měli zpátky domů zase několik hodin cesty.

Atmosféru letního festivalu dodala sobotnímu odpoledni hudba konferenciéra, trenéra a dýdžeje Matěje Palatého (skupiny Lucie a Elán) a díky sponzorům z Decathlonu jsme si prohlédli modely sportovního oblečení i obuvi. Závodníci i jejich rodiny ocenily ale také doprovodný decathlonský program, při kterém jsme si mohli vyzkoušet lukostřelbu, mini ping pong nebo dosud málo rozšířenou finskou kolíkovou hru. Snad se jí pořádně naučíme napřesrok.

A atletické výkony? Veškeré výsledky ve spolupráci s týmem profesionálních rozhodčích vybavených elektronickou časomírou zveřejnil Český atletický svaz tady:

https://online.atletika.cz/vysledky/70076ími

A kromě časů z rozběhů si můžete na vlaječkách všimnout, že na 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem bojovalo i pět závodníků ze Slovenska, dva Ukrajinci a dokonce jeden Argentinec.

P.S. Příjemným překvapením byla i návštěva z Poslanecké sněmovny ČR. Paní poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) má jako bývalá učitelka zkušenosti s žáky s lehkým mentálním postižením, a tak si s ředitelem závodu Josefem Filipem (a ředitelem OU Vyšehrad) zasvěceně povídala o „éčkových oborech“ vzdělávání. Nešlo každopádně jen o zdvořilostní návštěvu, paní poslankyně s námi strávila na závodišti několik hodin a nakonec pomohla pořadatelům i rozdávat medaile.