SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

Děkujeme filmovému festivalu

„Budete mít šanci vidět film Champions (Šampioni, 2023), který vypráví o peripetiích, jaké můžou vzniknout, když trénujete basketbalový tým složený z lidí, kteří mají Downův syndrom,“ avizoval moderátor Marek Eben z jeviště slavnostního zakončení letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

A pak jsme v sále na chvíli ztuhli, protože pokračoval: „My jsme si na tuhle projekci dovolili pozvat zástupce České federace sportovců s Downovým syndromem (ČeFeS Down z.s.). které velmi zdravíme do hlediště. Děkujeme, že jste se přišli podívat.“

Kromě producenta filmu přitom na jevišti přivítal také kanadskou herečku Madison Tevlinovou, jež v této komedii pronáší peprné hlášky. Především ale v Americe výrazně zviditelnila aktivity lidí s Downovým syndromem (moderuje TV show Kdo si myslíte, že jsem? na CBS). Její herecké umění a charakter ostatně vychválil do sálu karlovarského hotelu Thermal i další hrdina Šampionů, hvězdný Woody Harrelson ve své videozdravici:

„Uvidíte, jak je to skvělá herečka a kouzelná osoba,“ vzkázal všem divákům a sportovcům s Downovým syndromem do Čech. A výprava ČeFeSu (kterou v hledišti během galavečera několikrát představí i kamera ČT – viz odkaz dole od 1 hod a 6. minuta) musela dát panu Harrelsonovi za pravdu – vážně jsme se u snímku výborně bavili.

Nejenže jsme se tedy rádi přišli podívat, pane Marku, chtěli bychom tímto všem filmařům a pořadatelům ještě dodatečně poděkovat: Za milé pozvání, skvělý večer v Karlových Varech a hlavně za výbornou práci, kterou při otevírání pro nás důležitého tématu odvádíte.

 

Závěrečný ceremoniál 57. ročníku MFF Karlovy Vary

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15109272875-ct-na-mff-karlovy-vary/22354416007/