SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

Úspěchy ČeFeS Down na EmilOpen ´23

Na letních evropských hrách handicapované mládeže EmilOpen 2023 získali v Brně medaile Michal Svoboda a Anna Marie Tairi. Blahopřejeme!

Patnáctiletý Míša Svoboda a třináctiletá Anna Marie Tairi reprezentující moravskou sekci ČeFeS Down z.s. se na konci června zúčastnili mezinárodních závodů sportovců do 26 let EmilOpen v Brně. Kromě atletiky tu byly k vidění netradiční sporty jako boccia nebo jízda na kole po atletickém oválu, my jsme se ale oba parné červnové dny pohybovali na běžecké dráze a v koulařském sektoru.

Míša startoval v běhu na 100 m a ve vrhu čtyřkilovou koulí. Sto metrů zaběhl za 20,53 a skončil těsně čtvrtý. Míšovou doménou je ale koule. Mezi o dost staršími a vyššími sportovci si vedl skvěle, když vybojoval stříbrnou medaili dalekým vrhem přes 5 metrů! (5,11 m) Bylo to napínavé, vždyť svůj nejdelší vrh předvedl až v posledním pokusu. Je znát, že poctivě trénuje dvakrát týdně na stadionu v Olomouci a i mimo tréninky každý den ještě cvičí doma.

Anynka závodila ve stejných disciplínách, tedy v běhu na 100 m a ve vrhu koulí, jen kouli měla jako starší žákyně o 1 kilogram lehčí. V běhu získala zlatou medaili za 25,58 s (24,87 s v rozběhu) a první skončila i v kouli, když se těsně přiblížila k čtyřmetrové hranici (3,83 m)! Velká gratulace! Na závěr obou dnů se spolu s Míšou a dalšími sportovci zúčastnila štafety 4 x 100 m, kdy skončili druzí.

V horkých dnech to byly skvělé výkony a úspěšné zakončení jarní části atletické sezóny, navíc v mezinárodní konkurenci.