SPORT
S DOWNOVÝM SYNDROMEN

Z pražského Olympu do Evropy

Od podzimního, toho úplně prvního atletického mistrovství českých sportovců s Downovým syndromem 2022 , uplynulo teprve půl roku, a my si v posledním březnovém víkendu roku 2023 troufli uspořádat jeho jarní, halovou verzi. A když si teď prohlížíme fotky z obou šampionátů, které najdete ve fotogalerii na webu i sociálních sítích, musíme všem závodníkům, jejich rodinám, sponzorům, trenérům i dobrovolníkům opravdu poděkovat. Díky jim všem – a falešnou skromnost stranou – se totiž lepšíme.

Už z té přelidněné skupinové fotky a vysokých startovacích čísel závodníků je jasné, že zájem o atletiku „downů“ u nás roste – v hale Otakara Jandery na závodišti pražského Olympu startovalo dosud neuvěřitelných 47 (!) tuzemských atletů s Downovým syndromem. A jak uvidíte z oficiálních výsledků  Českého atletického svazu (link https://online.atletika.cz/…998 ) nikdo  na jarním oválu, v doskočišti ani ve vrhačském kruhu neotálel: David Vodstrčil v mužích dosprintoval 60 metrů pod deset sekund, Michal Hovorka vrhl čtyřkilovou koulí přes 6 metrů a 80 centimetrů a Veronika Nášelová tou tříkilovou také vrhla přes 6 metrů. Michala Petříková pak získala zlatou medaili (tedy spíš jednu z nich) za skok dlouhý 2,28 metru. Je prostě vidět, že přes zimu trénovali.

Vedle čísel však o sportovním nasazení našich borců vypovídají  zase snímky – ze zaťaté tváře, vypjatých šlach, dlouhých skoků a uvolněných objetí a úsměvů je jasné, že zabrali, bojovali, vydrželi a radovali se snad všichni.

Tentokrát ale u nás nezávodili jen Češky a Češi – díky spolupráci s  downsyndrom.cz, která zpestřila halu otce Jandery barevnými ponožkami ke Dni Downova syndromu (upletli jich s fanoušky několik tisíc, takže teď máme všichni doma i parádní suvenýr), se o našem šampionátu dozvěděli i zahraniční kolegové a ze středomořské Sardínie přiletěl poměřit síly i klub Polisportiva Olimpia Onlus (https://www.facebook.com/PolisportivaOlimpiaOnlus/) Proto také vedle praporu České republiky a Itálie visela v síti za vrhačskou výsečí i malá vlajka Sardínie. Snažení České federace sportovců s Downovým syndromem - ČeFeS Down tak získává evropské rozměry, o kterých se už brzy dozvíte víc. Naši sportovci by se měli totiž už v první polovině letošního června účastnit také i Global Games 2023 ve francouzském Vichy! Budeme jim držet palce a tady (link https://gg2023.org/en/) se můžete podívat, kolik jim do startu právě zbývá dní.

A ještě jedna dobrá zpráva – s organizací 1. halového mistrovství České republiky v atletice sportovců s  Downovým syndromem 2023 nám vedle sponzorů z cateringu a tradičních fanoušků pomáhali tentokrát studenti z pražského Gymnázia Litoměřická, se kterými se nejspíš ještě budeme setkávat. Takže moc děkujeme a pěkné velikonoční svátky přejeme vám všem!